Угорщина

Угорщина – держава в південно-східній частині Центральної Європи. На півночі граничить зі Словаччиною, на північний сході – з Україною, на сході – з Румунією, на півдні – із Сербією, Хорватією й Словенією, на заході – з Австрією.

Територія Угорщини в основному рівнинна. Дунай, який формує частина угорсько-словацько кордону, різко повертає на південь, ділячи країну на два регіони. Сердньодунайска рівнина займає більшу частину регіону на схід від Дунаю, на сході заходячи на територію Румунії, а на півдні – Сербії. На півночі розташовані відроги Альп і вища точка Угорщини – гора Кекеш (1015 м). На заході знаходяться невисокі гори Мешек і Бакони, а так само найбільше озеро Центральної Європи – Балатон.

Клімат.
Клімат в Угорщині помірно континентальний. Середньорічна температура становить +9-11 C. Літо майже завжди спекотне, середня температура липня – близько +27. Зима – коротка й порівняно тепла. Середня температура січня – мінус 10. Для Угорщини характерні тривалі та дуже теплі весна й осінь. Це, мабуть, кращі пори року в тутешніх краях, коли протягом багатьох днів тримається м’яка й сонячна погода.

Населення.
Угорці становлять близько 95% населення. Крім того, тут проживають цигани, німці, словаки, серби, хорвати, румуни.

Мова.
Державною мовою є угорська, що належить до фінно-угорської язикової групи.

Релігія.
З діючих у республіці церков сама більша й впливова – католицька, що поєднує близько 70% віруючого населення країни.

Кухня.
Характерні страви угорської кухні готуються, як правило, з використанням червоної меленої паприки, ріпчастої цибулі, помідорів і зеленого солодкого перцю. Найпоширеніше м’ясо – свинина, а самий популярний овоч – капуста. Делікатесами вважаються паштет з гусячої печінки й паприкаш із курки.
Угорський гуляш – це яловичий суп з цибулею і картоплею. Рибацький суп – асорті з вареної риби з помідорами, зеленим перцем і паприкою. У якості гарніру до рибних страв тут подають локшину із сиром і беконом. М’який угорський сир являє собою суміш овечого сиру з паприкою. Струдель – листковий пиріг з яблуками, вишнею, капустою або сиром.
Для вегетаріанців пропонують сир, смажені печериці, суп з печериць або фруктовий суп. Особливий вид млинців готовлять із сиром, печерицями, горіхами або маком.
Серед борошняних виробів популярні: локшина із сиром, сметаною й шкварками ; “ретеш” – рулет з тонкого тіста з яблучною, вишневою, маковою й іншими начинками.
Марки угорського пива -“Дреер”, “Араньасок”, “Кебаняи”, “Шопрони”, “Печі Салон”, “Бак” і інші. Поряд з найвідомішим угорським ігристим вином “Терлей”, у продажі є ще чимало інших марок цього напою. Найвідоміше з угорських вин – токайське.

Магазини.
Продуктові магазини в будні дні працюють із 7 до 19 годин, по суботах до 14. Великі торгові центри, універмаги відкриті в будні дні та суботу з 10 до 21 годин, по неділях з 10 до 19. Багато супермаркетів можуть працювати в неділю. Це ставиться й до приватних магазинів, які часто відкриті цілодобово. “Ejjel-nappali” означає цілодобовий магазин (“non-stop”).

Подарунки й сувеніри.
Звичайно в якості сувенірів купують вино “Токай”, ковбасу салямі, червоний перець, вироби з порцеляни й кришталю, вишивку, глазурований посуд.

Святкові й неробочі дні.
1 січня – Новий рік, 15 березня – Національне свято, 1 травня – День Праці, 20 серпня – День святого Іштвана, 23 жовтня – День Республіки, 25-26 грудня – Різдво Христово. Крім того, відзначаються релігійні свята, наприклад, Великдень (+ Світлий Понеділок) і П’ятидесятниця.

Транспорт.
В Угорщині добре розвинений суспільний транспорт, за допомогою якого можна добратися в будь-який населений пункт країни. Крім міжміських поїздів, в Угорщині діє мережа приміських електричок.
У кожному місті країни є тролейбусні й автобусні маршрути. У великих містах ходять трамваї, в Будапешті працює метро. Квитки на транспорт продаються в кіосках на зупинках. Таксі в Угорщині жовтого кольору, оплата по лічильникові.
Брати автомобіль в оренду можуть особи не молодше 21 року, що мають місце проживання на террритории Угорщини (наприклад, у готелі), при наявності прав і кредитної картки (або під заставу). Дійсні міжнародні правила дорожнього руху.
Застосування фар близького світла за межами населених пунктів обов’язкове у денний час. Швидкість для машин обмежена: 60 км/год у міських районах, 80 км/год на шосе, 100 км/год на швидкісних дорогах і 120 км/год на автострадах. Миготливий зелений сигнал світлофора прирівнюється до жовтого.

Що подивится в Будапешті:
— руїни римського поселення Аквінкум, мури і вежі Будайської фортеці з Рибацьким бастіоном;
— Палаци: Королівський палац, палац Ґрешем, Клотільд, принца Савойського; замок Вайдагуняд, цитадель на г. Ґеллерт , Парламент;
— Церкви: церква Матяша, Парафіяльна церква в Белвароші (XIV ст.), св. Анни, лютеранська , університетська, Сербська православна, ордену сервітів, св. Леопольда; базиліка св. Іштвана , синагога (найбільша в Європі), на о. Марґіт — руїни францисканської церкви, жіночого домініканського монастиря, церква св. Михайла, альпінарій, розарій, музикальний колодязь;
— музеї: Аквінкум, музей історії Будапешта (Фортечний музей), Військово-історичний музей, Прикладного мистецтва, «Кішцеллі» (Будапештська картинна галерея), «Людвіг» (Музей сучасного мистецтва), Музей Транспорту, Сільськогосподарський музей, Угорська національна галерея, Угорський національний музей, Музей Природознавства, Етнографічний музей , Музей Образотворчого мистецтва, Євангелічної церкви, «підземки», Скульптурний парк-музей, Музей-аптека «Золотий орел», виставковий зал «Мючарнок».
— А також: Палац чудес — інтерактивна наукова ігротека, зоопарк, ботанічний сад, дендрарій університету садівництва…

Рекреація.
Національні парки Аґґтелек, Бюкк, Гортобадь, Дуна-Драва, Дуна-Іпой, Керош-Марош, Кішкун, Північно-Прибалатонський, Фертьо-Ганшаг. Околиці оз. Балатон — популярна курортна зона. У печері Аґґтелек, що за 50 км на північ від Мішкольца, знаходиться найбільший у світі сталагміт «Телескоп» заввишки 25 м.

Також Угорщина багата на мінеральні термальні джерела та цілющі озера.
Із сотень термальних джерел в Угорщині б’ють лікувальні води, які допомагають відновлювати здоров’я тисячам людей. Курорти на водах (термальних і мінеральних) – Хевіз, Хайдусобосло, Егер, Балатонфюред, Дебрецен. Якщо Угорщину називають імперією купалень, то її столицю Будапешт по праву вважають містом купалень.

Недарма кажуть, маленька країна – багато спокус. Угорці, як ніхто інший поєднали найбільші здобутки європейської духовної цивілізації із надзвичайною природністю і неприхованим гедонізмом.
Відчуйте на собі привітність угорського народу, коли туриста дійсно приймають як гостя.